सगरमाथामा दाबी गर्ने जी न्युजका पत्रकारले कालापत्थरमा के–के गरे ? पाइलटले बताए सबै !

  • कालापानी पोस्ट

काठमाडौं। गत आइतबार प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले भारतीय सञ्चारमाध्यम जी न्यूजमा दिएको अन्तर्वार्ता यतिबेला चर्चाको विषय बनेको छ । उक्त अन्तर्वार्ता चर्चामा आउनुको कारण प्रधानमन्त्री ओली मात्रै होइनन् । अन्तर्वार्ता प्रसारण भएको भोलिपल्ट उक्त अन्तर्वार्ता लिने टोलीले कालापत्थर क्षेत्रमा पुगी सगरमाथामाथि भारतको दाबी हुनुपर्छ भन्ने कार्यक्रम प्रस्तुत गरेको थियो।

मंगलबार राती जी न्यूजबाट ‘सगरमाथामाथि भारतको दाबी हुनुपर्छ’ भन्ने अभिव्यक्तिसहितको कार्यक्रम प्रसारण भएसँगै प्रधानमन्त्रीको अन्तर्वार्ता र त्यसपछिका घट्नाक्रमहरुले चर्चा पाएका छन्।अन्तर्वार्ताकै दिन बिहान सिम्रिक एयरको हेलिकप्टरमा माउन्टेन फ्लाइटको लागि गएका जी न्यूजका पत्रकार सुधीर चौधरीले सगरमाथालाई भारतीय दाबी गर्नुपर्ने भन्दै हालेको भिडियो यतिबेला विवादित छ।

प्रधानमन्त्री ओलीको सहयोगमा बेस क्याम्प पुगेका चौधरीको टोलीले कालापत्थरमा २० मिनेट समय गुजारे । जब कि, अन्यलाई ५ मिनेटको समय दिइन्छ । चौधरीको टोलीलाई माउन्टेन फ्लाइटमा लगेका सिम्रिक एयरका पाइलट सिद्धार्थ गुरुङसँग गरेको कुराकानीको सम्पादित अंश।

भारतीय पत्रकारको टोलीलाई माउन्टेन फ्लाइटमा लगिएको विषय यतिबेला विवादमा छ । कहिले जानुभएको थियो ? यात्राबारे विस्तृतमा बताइदिनुस् न।

प्रधानमन्त्रीको अन्तर्वाता भएको दिन आइतबार बिहान भारतीय पत्रकार सुधीर चौधरी र अन्य दुईजनाको टोलीलाई माउन्टेन फ्लाइटको लागि लगेका हौं । एभरेष्ट बेस क्याम्पको एक फन्को लगाएपछि कालापत्थरमा हेलिकप्टर ल्यान्ड भयोे । कालापत्थरमा उनीहरुले २० मिनेट समय बिताएपछि होटल एभरेष्ट भ्यूमा लग्यौं । त्यहाँ ब्रेकफास्ट गरेपछि उनीहरु फर्किएका हुन् । हामीले सामान्य माउन्टेन फ्लाइटको लागि लगेका हौं।

सगरमाथा दाबी गरिएको विषयमा उनीहरूले त्यहाँ बोलेका थिए ?

कालापत्थरमा ल्याण्ड गरेपछि हामी हेलिकप्टरभित्रै हुन्छौं । हामी बाहिर निस्कन मिल्दैन । यात्रुलाई ५ मिनेटको लागि त्यहाँ बाहिर निस्किएर अवलोकन गर्ने समय दिइन्छ । त्यतिबेला बाहिर उनीहरुले के–के बोले भन्नेबारे हामीलाई थाहा हुँदैन।

उनीहरू कालापत्थरमा कति समय बसे ?

कालापत्थरमा उनीहरू त्यस्तै १५\२० मिनेटजति बसे । त्यसपछि स्याङबोचे भन्दा माथि रहेको होटल एभरेष्ट भ्यूमा ब्रेकफास्टको लागि लगियो।

भिडियो खिच्नका लागि ठूलो क्यामेरा पनि साथमा लगेका थिए ?

क्यामेरा लगेकोबारे ठ्याक्कै थाहा भएन । मोबाइलले चाहीं दृश्य खिचिरहेका थिए।

उनीहरू पुगेको स्थानमा सामान्य नेपाली नागरिक पनि जान पाउँछन् ?

त्यहाँ आम नेपाली तथा विदेशी नागरिक सबै जान पाउँछन् । हेलिकप्टरमार्फत एभरेष्टको माउन्टेन फ्लाइटमा जाने स्थान नै त्यही हो । अहिले कोभिडको कारणले त्यत्ति गएका छैनन् । सबैलाई हामीले त्यहाँ लगेर ब्रेकफास्ट गराएर फर्र्काउने गरेका छौं । यो त रुटिनजस्तै हो।

उनीहरूको माउन्टेन फ्लाइटको व्यवस्था सरकारले नै मिलाएको हो ?

यसको बारेमा हामीलाई जानकारी हुँदैन । यो पाटो मार्केटिङले हेर्छ।

माउन्टेन फ्लाइटको लागि कति बजे उड्नुभयो ? फर्किदाँ कति बजेको थियो ?

त्रिभुवन विमानस्थलबाट माउन्टेन फ्लाइटको लागि विहान ९ बजेर १० मिनेटमा उडेका थियौं । ब्रेकफास्टमा डेढ घण्टा समय बितायौं।

ब्रेकफास्ट गर्दा होटलबाट पनि सगरमाथाको फोटो\भिडियो खिचेका थिए ?

त्यहाँ त्यस्तो केही पनि भएन । ब्रेक फास्ट पछि सामान्य कुराकानी गरेर फर्किएका हन् । देखिनेगरी ट्राइपोड राखेर खिचेका थिएनन्।

कालापत्थरमा सुरक्षाकर्मी हुन्छन् कि हुँदैनन् ? उनीहरूको सुरक्षा चेकिङ भयो ?

कालापत्थरमा सुरक्षाकर्मी हुँदैनन् । उनीहरुको सुरक्षा चेकिङ हुने भनेको विमानस्थलमै हो । त्यहाँ पुगेपछि सुरक्षाकर्मी हुने भनेको नाम्चेमा हो । त्यति माथिसम्म सुरक्षाकर्मी बस्न सक्दैनन् । होटल एभरेष्ट भ्यूमा पुग्दा उनीहरुको पर्मिट काट्नका लागि त्यहाँ निकुञ्जका कर्मचारी आफैं पुगेका थिए । अन्य नागरिकको हकमा भने आफैं निकुञ्ज जानुपर्छ।

सामानयतया उडान अनुमतिको प्रक्रिया के हुन्छ ? त्यहाँ घुम्न जानका लागि गृहको अनुमति लिनुपर्छ कि पर्दैन ?

माउन्टेन फ्लाइट जानु अधा घण्टा अघि खबर गरेर नागरिक उड्ययन प्राधिकरणबाट अनुमति लिने हो । निषेधित क्षेत्र नभएको हुनाले गृहको अनुमति लिनु पर्दैन।

कालापत्थर ल्याण्ड गर्नुअघि सगरमाथा एक राउन्ड लगाउने हो ?

सगरमाथा एक राउन्ड गर्ने होइन । बेस क्याम्पलाई एक फन्को लगाएर कालापत्थरमा ल्यान्ड गर्ने हो । सामान्यता माउन्टेन फ्लाइट गर्दा स्याङबोचेबाट माथि गएर चोलापास हुँदै एभरेस्ट पु¥याउने हो। चोलापास सबै नेपालकै क्षेत्र पर्छ । मिडियामा भनेजस्तो सगरमाथाको पूरै फन्को मारेको होइन । त्यसो गदा चीनको भू–भागभित्र पुगिन्छ।

प्रधानमन्त्रीले निमन्त्रणा गरेका हुँदा उनीहरुलाई अलि बढी प्राथामिकता दिइएको हो ?

हाल माउन्टेन फ्लाइटमा जाने कोही पनि विदेशी नभएको अवस्था हुँदा उनीहरुलाई अन्यभन्दा अलि बढी समय दिइएको हो । अरुलाई ५ मिनेट समय दिइन्थ्यो भने उनीहरुले कालापत्थरमा २० मिनेट समय बिताएका थिए।

सँगै बसेको समयमा उनीहरु बढी के कुरामा केन्द्रित थिए ?

त्यस्तो खासै केही पनि थिएन । यात्रा अवधीभर हिमाल हेर्न पाएर दंग थिए।